=Hlavní stránka=    =Štěrbinová anténa=    =Trychtýře=    =Quadro quad=
 
=Úprava "vrtáku"=    =Volba antény=

 
1x quadro-quad
1xquadro-quad 1xquadro-quad

Celý "výzkum" byl nastartován nečekaně dobrými výsledky experimentů s prototypem na fotkách nahoře. Dosažený zisk byl při opakovaných zkouškách asi o 1,5 až 2,5 dB lepší oproti obyčejné biquadce.

Upozornění: Quadro-quad je dle mého názoru vhodný zejména jako stavební prvek pro horizontálně polarizované sektorové antény (viz níže). Jako samostatná "směrová" anténa se (stejně jako obyčejný biquad nebo plechovka) hodí pouze na krátkou vzdálenost. Zejména v horizontální polarizaci má dosti široký svazek vyzařování, takže bez dostatečného utlumení vysílacího výkonu může způsobovat zbytečné rušení okolí. Pro směrové spoje je proto vhodné uvažovat o alternativách, jako jsou trychtýře pro střední vzdálenosti a parabolické reflektory pro větší vzdálenost.

Nenašel jsem žádný teoretický popis - tj. například jsme donedávna nevěděli jakou má anténa impedanci. Odhadoval jsem, že impedance je oproti biquadu větší. Důvody: a) Zkoušel jsem megalomanskou verzi s osmi smyčkami (1x8). Zisk byl zhruba na úrovni 1x4, ale jedině když se smyčky hodně přiblížily k reflektoru (na několik mm). Přibližování smyček k reflektoru jak známo impedanci snižuje. b) "Osmičku" bychom mohli brát jako "roztažený" vícenásobný skládaný dipól. Impedance skládaného dipólu roste s druhou mocninou počtu vodičů. c) pokud bychom "osmičku" brali jako smyčkovou anténu o délce 2 lambda, tak by impedance měla být také větší než pro jednu vlnovou délku.

(Update 14.5.2003): Otázka impedance mě hlodala natolik, že jsem si opatřil prográmek 4nec2 a zkusil jsem anténu vymodelovat. Udělalo mi velkou radost, že simulátor potvrdil všechny moje (dost intuitivní) domněnky:

Impedance zjištěná programem se pohybuje okolo 130 ohmů, lze ji stáhnout na 100 ohmů přiblížením k reflektoru na 15mm nebo roztažením smyček směrem od napájecího bodu. Roztažení do kosočtverců je výhodnější - lehce zvyšuje zisk. Zároveň to chce trochu prodloužit délku smyčky (z 31,5 na 32,5mm na jednu stranu kosočtverce).

Takže zde je návod na 100 ohmovou verzi: Na drátu si udělat značky po 32,5mm, celkem je potřeba 52cm drátu (průměr 1-1,5mm). Naohýbat podle značek, roztáhnout na 20 cm celkem (mezi nejkrajnějšími vrcholy krajních smyček). Vzdálenost od reflektoru 17mm.
roztazeni smycek pro impedanci 100 ohm

Ve srovnání s klasickou biquadkou je vyzařovací diagram (v souladu s původním očekáváním) při umístění antény "nastojato" zúžený ve vertikální rovině, v horizontální rovině zůstává stejný:
Horizontální vyzařování - porovnání s biquadem Vertikální vyzařování - porovnání s biquadem
(Vyzařovací diagramy biquadky jsou červeně, quadro-quadu modře.) Pokud otočíme anténu tak že smyčky budou vedle sebe (vertikální polarizace), diagramy se prohodí - bude zúžené horizontální vyzařování - takto otočenou anténu lze použít jako směrovější a ziskovější verzi biquadky pro připojení klientské stanice, ale ne jako sektorovku.

100 ohmová verze by měla solidně (o chlup lépe než původní prototyp) fungovat i při přímém připojení na 50 nebo 75 ohmový kabel. Ale byl bych rád, kdyby někdo vyzkoušel napájení s transformací a symetrizací:
prizpusobeni s transformaci pro 1xquadro-quad 100 ohm


 

 
2x "quadro-quad"
Anténa zpředu 1 Anténa zpředu 2 Anténa zezadu

Anténa je vhodná jako 150-180st. sektorovka s horizontální polarizací (při umístění smyček na společný reflektor též jako směrovka s možností horizontální i vertikální polarizace).

 
Srovnání se štěrbinovou anténou:

Nejasnosti ohledně impedance (viz nahoře) jsem zneužil jako záminku pro vynechání transformačních vedení. (Update 14.5.2003): Otázka impedance je vyřešená (pokud jsem to nevymodeloval blbě a pokud 4nec2 nelže) - doporučuji používat geometrii smyček upravenou na 100 ohmů - viz návod nahoře. Pro sfázování obou částí jsou tedy potřeba dva stejně dlouhé kousky 100 ohmového kabelu. Kde ho vzít? Napadají mě tyto možnosti:

propojeni dvojice anten
Čtvrtá možnost je asi nejdokonalejší, protože umožňuje symetrizaci, kterou u ostatních verzí (včetně obyčejné biquadky) zanedbáváme. Ale uznávám že šest kusů koaxu je trochu moc - poslední schéma na obrázku vypadá spíš jako bludiště. Vyzkoušené to zatím není.

Podpory na koncích smyček mohou být teoreticky i vodivé, ale neměl jsem odvahu. Ano, Símo, jsem srab. Taky tam nemusí být vůbec - drží to docela dobře i bez nich. Konstrukce je jinak prakticky shodná jako u Símovy sektorovky - viz návod na jeho stránce o anténách.

Reflektorové desky mohou svírat i větší úhel než 270 stupňů (méně než 90 st.). Pokryje se pak téměř celých 180 st., ale za cenu hlubšího minima uprostřed tohoto úhlu. Naopak, pokud by byly obě poloviny v rovině (na společném reflektoru), zvýšil by se zisk teoreticky až o 3dB a zúžilo by se vyzařování proti verzi 1x4:

Možnosti sestavení Doporučená vzdálenost

Díky Kozlovi za vyfocení a testování antény.

© Vláďa-Střížkov. Informace o copyrightu zde.
Stránka vytvořena 18.3.2003, updatována 14.5.2003, 29.7.2003.

=Hlavní stránka=    =Štěrbinová anténa=    =Trychtýře=    =Quadro quad=
 
=Úprava "vrtáku"=    =Volba antény=