=Hlavní stránka=    =Štěrbinová anténa=    =Trychtýře=    =Quadro quad=
 
=Úprava "vrtáku"=    =Volba antény=

 
Úprava "vrtáku"

Úpravu navrhl a provedl Skeptik s pomocí pana Jindry Macouna OK1VR. Děkujeme!!!

  Klikněte na obrázky pro větší verzi Antena "vrtak" "Vrták" je v podstatě anténa Yagi-Uda s diskovými (kruhovými) prvky. To znamená, že polarizace je lineární jako u klasické Yagi s tyčkovými prvky. (Nikoli kruhová jako u antén typu helix, se kterými se někdy plete.) Polarizace je vyznačena na zadním víčku písmeny V a H. Anténa byla dříve používána pro příjem v pásmu MMDS (2.1-2.3 GHz). Tato stránka popisuje úpravu pro použití v pásmu 2.4-2.48 GHz. Úpravu zvládne snad opravdu každý, je velmi jednoduchá.
  Antena "vrtak" Nejprve odšroubujeme direktorovou řadu (vlastní vrták) od základny. K povolení šroubu je potřeba hodně velká síla - závity jsou zalepené epoxidem. Spojovací závitová tyčka zůstane pravděpodobně v základně - vyšroubujeme ji upnutím závitů do svěráku, kleštěmi, nebo vhodným imbusovým klíčem (3/16" - nemá metrický rozměr).
  Antena "vrtak" Méně pravděpodobný výsledek demontáže direktorové řady. Spojovací závitovou tyčku musíme upnout přímo za závity a vyšroubovat z vrtáku.
 
Původní závit má stoupání Whitworth - pomocí závitníku M10 ho přeřízneme na metrické stoupání (použijeme rovnou třetí závitník ze sady). Závit vyřízneme v obou částech antény, spojovací tyčku můžeme zahodit - budeme potřebovat delší - viz níže.
  Konvertor Dále je nutné vymontovat vestavěný konvertor. Odšroubujeme zadní víčko a pod ním ukrytou destičku konvertoru. Od plošného spoje je potřeba odpájet střední vývod F konektoru a hlavně vodič vedený z druhé strany spoje průchodkou k vlastní anténě. Jinak destička nejde vyndat. Místa pájení jsou vyznačena šipkami.
  Připojení kabelu Vyšroubujeme F konektor (jde to velmi ztuha - také je zalepený epoxidem!) a zvětšíme otvor, tak aby jím prošel koaxiální kabel. Do odlitku v těsné blízkosti průchodky vyvrtáme otvory pro připevnění objímky na koaxiál a vyřízneme do nich závit M3. Na obrázku vyznačená vzdálenost, ve které je volně veden střední vodič kabelu, musí být co nejmenší! Stínění přehneme dozadu přes plášť kabelu a přitáhneme objímkou. Stínění musí mít dobrý kontakt s odlitkem hned v těsné blízkosti průchodky. Alternativně můžeme F konektor ponechat a propojit ho s trnem pomocí kousku koaxiálu, musíme však dát pozor, aby připojení kabelu ke konektoru bylo provedeno podobným způsobem jako u průchodky - opletení připojené na odlitek, žádné holé vodiče delší než několik mm. Propojení obyčejným drátem nebude fungovat!
  Připojení kabelu Nakonec budeme potřebovat závitovou tyč M10 o délce 120mm a dvě matice M10 (vše k dostání ve Feroně). S pomocí tyče oddálíme direktorovou řadu tak, aby mezi plastovým kotoučem na základně a prvním direktorem byla vzdálenost 106mm. Oddálením se výrazně zlepší impedanční přizpůsobení v pásmu 2.4GHz.
 

Měřením bylo ověřeno, že úpravou se dosáhne výborného impedančního přizpůsobení. Zisk antény lze odhadnout na 15dBi. Prvky ovšem nemají na pásmu 2.4GHz optimální velikost a pozici, což může poněkud ovlivnit vyzřovací diagram a zisk. Podle prvních testů se zdá, že by anténa měla dosahovat solidního zisku kolem 14dBi (bez záruky - chystám další porovnání, dejte vědět vaše zkušenosti).

Zdokumentoval Vláďa-Střížkov.

Stránka vytvořena 29.4.2004.

=Hlavní stránka=    =Štěrbinová anténa=    =Trychtýře=    =Quadro quad=
 
=Úprava "vrtáku"=    =Volba antény=